Ceskylogo grå

Resultat Ceskyspecialen 2019 domare Charlotta Mellin
(lite foton finns längs ner på sidan)

 BIS och vinnare av Peckas vandringspris Nartoun Reca Cenek

BIS-2 Chesski Bea Bolgheri
 

BIS valp totalt & BIR valp 4-6 månader Mar Gammas Boo

BIS valp 6-9 månader & vinnare av Palmis vandringspris CC´s Eggnog

BIS junior Chesski Fiona La Riva Dei Frati

BIS unghund Pepitahill´s Fina Flora

BIS veteran & vinnare av Palmis vandringspris Sellandafjalls Larka

BIS avelsklass Nartoun Reca Cenek

BIS uppfödargrupp kennel Chesski

VALPAR 4-6 MÅNADER HANAR
1. HP BIR Mar Gammas Boo
Ägare: Margareta Gamma

2. HP Pepitahill´s Idol Ingo
Ägare: Agneta Kilbom

3. HP Sellandafjalls Malte
Ägare: Hanna Alm

4. HP Sellandafjalls Norek
Ägare: Mia & Michael Svärd

VALPAR 4 - 6 MÅNADER TIKAR
1. Hp Pepitahill´s Isiga Ingrid
Ägare: Carina Hill
------------------------------------------------------------------------------
JUNIOR HANAR
1. HP Chesski Felix Corte Figaretto
Ägare: Ann-Catrin Hultstrand

2. HP Chesski Figaro Monte
Ägare: Viveca Sternsén

3. HP Pepitahill´s Handsome Harry
Ägare: Margareta Gamma

UNGHUND HANAR inga anmälda

ÖPPEN HANAR
1. HP Sellandafjalls Ian
Ägare: Mia & Michael Svärd

2. HP Chesski Conrad Castelo Do Tejo
Ägare: Alma & Cecilia Holmgren

3. HP Chesski Douglaz De Bortoli
Ägare: Rose-Marie Axbard

4. HP Erchkans Jaspis
Ägare: A-J von Platen & Gunilla Wallin

CHAMPION HANAR
1. HP SE UCH CZ UCH NO uch Nartoun Reca Cenek
Ägare: Carina Hill

2. SE uch SV-17 SJV-17 Sellandafjalls Harald
Ägare: Mia Svärd & Jenny Joelsson

3. SE uch CC´s Dry Martini
Ägare: Cecilia Holmgren

4. SE uch Chesski Dante Decero
Ägare: Viveca Sternsén


BÄSTA HANE
1. Nartoun Reca Cenek
 
2. Sellandafjalls Harald
 
3. Chesski Felix Corte Figaretto

4. CC´s Dry Martini

VALPAR 6-9 MÅNADER TIK
1. CC´s Eggnog
Ägare: Cecilia Holmgren
 













--------------------------------------------------------------------
JUNIOR TIKAR
1. HP Chesski Fiona La Riva Dei Frati
Ägare: Ann-Catrin Hultstrand

2. HP Pepitahill´s Greta Garbo
Ägare: Carina Hill

3. HP Chesski Enja Vivre Est
Ägare: Vivi-Ann Berg

4. HP Tarnmas Celtic Rose
Ägare Inga Hasselmark Wahlund

UNGHUNDAR TIK
1. HP SE JV-18 NORD JV-18 NO JV-18  Pepitahill´s Fina Flora
Ägare: Carina Hill

ÖPPEN TIKAR
1. HP Pepitahill´s Ceska
Ägare: Carina Hill

2. HP Hummeluras Ciri
Ägare: Kajsa Kjörnsberg

3. HP Hummeluras Birka
Ägare: Kajsa Kjörnsberg

CHAMPION TIKAR
1. HP NO V-18 NO UCH NORD JV-15 SE V-16 SE UCH Chesski Bea Bolgheri
Ägare: Ann-Catrin Hultstrand

2. HP SE UCH JWW-14 Sellandafjalls Smilla
Ägare: Mia & Michael Svärd

3. HP SE UCH Chesski Disa Dofina
Ägare: Margareta Bergström

4. HP SE UCH NO UCH NORD V-18 Pepitahill´s Duzina Duva
Ägare: Carina Hill

HP SE UCH CC´s Caipirinha
Ägare: Cecilia Holmgren

HP C.I.B. CZ UCH EUW-14 NO UCH NORD V-15 SE uch
Ridley Ulita
Ägare: Cecilia Holmgren

HP SE UCH Sellandafjalls Belka
Ägare: Anita Eklund

HP SE UCH FI UCH Ysabeau Vom Silberbach
Ägare: Margareta Gamma

VETERAN TIKAR
1. HP C.I.B. NO UCH SE UCH SE V-14 NO V-15
Sellandafjalls Larka
Ägare: Mia & Michael Svärd

2. SE UCH Sellandafjalls Molda
Ägare: Carina Hill


BÄSTA TIK
1. Chesski Bea Bolgheri

2. Chesski Fiona La Riva Dei Frati

3. Pepitahill´s Ceska

4. Chesski Disa Dofina

1. Uppfödargrupp
Kennel Chesski
uppfödare Ann-Catrin Hultstrand

Chesski Felix Corte Figaretto
Chesski Fiona La Riva Dei Frati
Chesski Bea Bolgheri
Chesski Disa Dofina

2. Sellandafjalls
uppfödare Mia & Michael Svärd

Sellandafjalls Ian
Sellandafjalls Harald
Sellandafjalls Smilla
Sellandafjalls Larka

3. Pepitahill´s
uppfödare Carina Hill

Pepitahill´s Greta Garbo
Pepitahill´s Ceska
Pepitahill´s Duzina Duva

4. CC´s
uppfödare Cecilia Holmgren

CC´s Eggnog
CC´s Dry Martini
CC´s Caipirinha
 

1. Avelsklass
efter Nartoun Reca Cenek

CC´s Dry Martini
Pepitahill´s Ceska
Pepitahill´s Duzina Duva

CC´s Dry Martini med sin uppfödare Cecilia Holmgren






Chesski Felix Corte Figaretto






Chesski Figaro Monte

Chesski Disa Dofina med sin uppfödare Ann-Catrin Hultstrand            







                   Chesski Conrad Castello Do Tejo







                                         Nartoun Reca Cenek

                                                                               Pepitahill´s Harry

                                                                           Chesski Dante Decero

                                                                                      CC´s Dry Martini

                                                        Bedömning av championhanar

                                                                 Bedömning av öppen tikar