Ceskylogo grå

Resultat Ceskyspecialen 2018

BIS valp Sellandafjalls Loove

Vinnare av Palmis vandringspris valp Chesski Enja Vivre Est

BIS junior Chesski Diza Dofina

BIS unghund CC´s Dry Martini

.........................................................................................................

VALPAR 4 - 6 MÅNADER HANAR
1. HP BIR Sellandafjalls Loove
Ägare: Mia & Michael Svärd

VALPAR 4 - 6 MÅNADER TIKAR
1. HP BIM Tarnmas Celtic Rose
Ägare: Inga Hasselmark Wahlund

2. HP Sellandafjalls Lava
Ägare: Mia & Michael Svärd
 

.........................................................................................................

JUNIOR HANE
1. HP BIM Sellandafjalls Harald
Ägare: Mia Svärd & Jenny Joelsson
 

2. HP Chesski Douglaz De Bortoli
Ägare: Rose-Marie Axbard

3. HP Sellandafjalls Ian
Ägare: Mia & Michael Svärd
 

4. HP Pepitahill´s Figaro Filur
Ägare: Camilla Edin
 

HP Chesski Dante Decero
Ägare: Viveca Stensén

.........................................................................................................

UNGHUND HANE
1. HP BIR CC´s Dry Martini
Ägare: Helena Fernlund
 

2. HP Off The Blue Hunter
Ägare: Margareta Gamma
 

.........................................................................................................

JUNIOR TIK
1. HP BIR Chesski Diza Dofina
Ägare: Margareta Bergström

2. HP Pepitahill´s Fina Flora
Ägare: Carina Hill

.........................................................................................................

UNGHUNDAR TIK
1. HP BIM Kashvi Day Break
Ägare: Agnieszka Carlsson

.........................................................................................................

ÖPPEN TIK
1. HP Hummeluras Birka
Ägare: Kajsa Kjörnsberg

2. HP CC´s Caipirinha
Ägare: Cecilia Holmgren

3.  HP Sellandafjalls Perla
Ägare: Cecilia Wittorp

4. Pepitahill´s Duzina Duva
Ägare: Carina Hill

CC´s Blue Moon
Ägare: Anette Mannerfors
 

Hummeluras Ciri
Ägare: Kajsa Kjörnsberg
 

Sellandafjalls Elva
Ägare: Jenny Joelsson
 

Domare 2018 var Filip Johnsson, kennel Dainty´s         

Vinnare av Palmis vandringspris veteran Ch Sellandafjalls Idunn

BIS och vinnare av Peckas vandringspris Nartoun Reca Cenek

Avelsklass
BIS Sellandafjalls Idunn

Uppfödaregrupp
BIS kennel Chesski

.........................................................................................................

VALPAR 6 - 9 MÅNADER TIKAR
1. HP BIR Chesski Enja Vivre Est
Ägare: Vivi-Ann Berg
 

.........................................................................................................

ÖPPENKLASS HANE
1. Pepitahill´s Chaplin
Ägare: Suzanne Norman Berg

.........................................................................................................

CHAMPION HANE
1. HP SE UCH CZ UCH Nartoun Reca Cenek
Ägare: Carina Hill

2. HP SE UCH Sellandafjalls Zezil
Ägare: Lena Wickman

.........................................................................................................

BÄSTA HANE
1. Nartoun Reca Cenek
 
2. Sellandafjalls Harald
 
3. CC´s Dry Martini

4. Off The Blue Hunter

.........................................................................................................

CHAMPION TIK
1. HP BIS-2 SE UCH Chesski Aili Ad Astra
Ägare: Ann-Catrin Hultstrand

2. HP NO UCH NORD JV-15 SE V-16 SE UCH Chesski Bea Bolgheri
Ägare: Ann-Catrin Hultstrand

3. HP SE UCH JWW-14 Sellandafjalls Smilla
Ägare: Mia & Michael Svärd
 

4. HP SE UCH Sellandafjalls Zigrid
Ägare: Mia & Michael Svärd
 

SE UCH Sellandafjalls Belka
Ägare: Anita Eklund

SE UCH Ysabeau Vom Silberbach
Ägare: Maragareta Gamma

.........................................................................................................

VETERAN TIK
1. HP BIR SE UCH Sellandafjalls Idunn
Ägare: Mia & Michael Svärd

.........................................................................................................

BÄSTA TIK
1. Chesski Aili Ad Astra

2. Chesski Bea Bolgheri

3. Sellandafjalls Smilla

4. Sellandafjalls Zigrid

Avelsklass
1. HP Sellandafjalls Idunn
med S. Zezil + S. Perla + S. Smilla + S Zigrid
 

2. HP Nartoun Reca Cenek med Chesski Douglaz De Bortoli + CC´s Dry Martini + Chesski Diza Dofina

Uppfödargrupp
1. HP kennel Chesski
med C. Douglaz De Bortoli + C. Diza Dofina + C. Aili Ad Astra + C. Bea Bolgheri
 

2. HP kennel Sellandafjalls med S. Harald + S. Ian + S. Smilla + S. Zigrid + S. Idunn

Kom som du är
1. Östen Alm med Sellandafjalls Mysak

Barn med hund
Alma med WiFi
Hampus med Birka
Hugo med Ciri

Ceskyrace
Vinnare var Jonte

Olivia

Vooppii

Ina

Ciri

Matcha din hund
1 Alma Holmgren med WiFi & Cocos

Sune

Kaxig

Birka

Selma

Olga

Affi

Resultat Ceskyspecialen 2017

JUNIOR TIK
1.
HP Sellandafjalls Elva
Ägare: Jenny Joelsson

2. HP Hummeluras Ciri
Ägare: Kajsa Kjörnsberg

3. HP Pepitahill´s Duzina Duva
Ägare: Carina Hill

4. Kashvi Day Break
Ägare: Agniszka Carlsson

UNGHUNDAR TIKAR
1. HP Pepitahill´s Blossa
Ägare: Cecilia Brorsdotter
 
2. HP Sellandafjalls Belka
Ägare: Anita Eklund

ÖPPEN TIKAR
1. HP Hummeluras Birka
Ägare: Kajsa Kjörnsberg
 
2. CC´s Caipirinha
Ägare: Cecilia Holmgren
 
3. CC´s Cherrycola
Ägare: Helena Albrektsson
 
4. Sellandafjalls Perla
Ägare: Cecilia Wittorp

CHAMPION TIKAR
1. HP NORD JV- 15 SE V-16 SE UCH Chesski Bea Bolgheri
Ägare: Ann-Catrin Hultstrand
 
2. HP SE UCH Sellandafjalls Zigrid
Ägare: Mia & Michael Svärd
 
3. HP SE UCH Sellandafjalls Olga
Ägare: Anna-Johanna von Platen

4. C.I.B NO UCH SE UCH SE V-14 NO V-15 Sellandafjalls Larka
Ägare: Mia & Michael Svärd

VETERAN TIK
1.
SE UCH Sellandafjalls Idunn
Ägare: Mia & Michael Svärd

BÄSTA TIK
1. NORD JV- 15 SE V-16 SE UCH Chesski Bea Bolgheri
Ägare: Ann-Catrin Hultstrand
 
2. SE UCH Sellandafjalls Zigrid
Ägare: Mia & Michael Svärd
 
3.
Sellandafjalls Belka
Ägare: Anita Eklund
 
4. Pepitahill´s Blossa
Ägare: Cecilia Brorsdotter

AVELSGRUPP
1. undan SE UCH Sellandafjalls Idunn
Ägare: Mia & Michael Svärd

2. efter SE UCH CZ UCH Nartoun Reca Cenek
Ägare: Carina Hill
 
UPPFÖDARGRUPPER
1. Sellandafjalls
Mia & Michael Svärd
 
2. Pepitahill´s 
Carina Hill

Domare Barbara Ruth Smith
foto © Anna-Johanna von Platen

Sammanfattning finalerna
 
BIR minivalp Sellandafjalls Harald
BIM minivalp Sellandafjalls Heksa
 
BIR junior Sellandafjalls Feliks
BIM junior Sellandafjalls EWlva
 
BIR unghund Pepitahill´s Blossa
BIM unghund Norkenstein Alexander
 
BIR och vinnare av Peckas vandringspris Nartoun Reca Cenek
BIM Chesski Bea Bolgheri

VALPAR 4 - 6 MÅNADER HANAR
1.
HP Sellandafjalls Harald
Ägare: Mia Svärd & Jenny Joelsson

VALPAR 4 - 6 MÅNADER HANAR
1.
HP Sellandafjalls Heksa
Ägare: Jenny Joelsson

2. Sellandafjalls Hedvig
Ägare: Mia & Michael Svärd

VALPAR 6 - 9 MÅNADER HANAR
1.
CC´s Dry Martini
Ägare: Cecilia Holmgren

VALPAR 6 - 9 MÅNADER HANAR
1.
CC´s Diamond Fizz
Ägare: Marianne Tuomisto

JUNIOR HANAR
1. HP Sellandafjalls Feliks
Ägare: Mia & Michael Svärd
 
2. Sellandafjalls Gothus
Ägare: Mia & Michael Svärd
 
3. Pepitahill´s Chaplin
Ägare: Suzanne Norman
 
4. Chesski Conrad Castelo Do Tejo
Ägare Cecilia Holmgren
 
UNGHUND HANE
1. HP Norkinstein Alexander
Ägare: Mia Svärd

ÖPPENKLASS HANE
1.
HP Sellandafjalls Alvin
Ägare: Susanne Ribbing

2. HP Sellandafjalls Zezil
Ägare: Lena Wickman

CHAMPION HANE
1.
HP SE UCH CZ UCH Nartoun Reca Cenek
Ägare: Carina Hill

BÄSTA HANE
1. Nartoun Reca Cenek
Ägare: Carina Hill
 
2. Norkinstein Alexander
Ägare: Mia Svärd
 
3. Sellandafjalls Feliks
Ägare: Mia & Michael Svärd

4. Sellandafjalls Alvin
Ägare: Susanne Ribbing